Cynické hyeny

Bavili jsme se onehdá o situaci v Nové Kaledonii a představte si - prý český denní tisk tamější situaci skoro vůbec nepokrývá a před Melanésií dává přednost sportu.

Krátké zprávy o tom, co je nového od minulého newsletteru.

Zatímco vojenská junta v naší oblíbené Burkině Faso rozhodla, že pro zemi bude nejlepší, když u moci setrvá ještě pět let, tak Česku se pomalu daří posouvat se v žebříčku novinářské svobody výše a výše. Současný prezident i vláda, kteří se nesnaží okatě ovládat média, nám zajistili aktuální 17. místo, což nás posunulo už i nad Východní Timor. Nebo posunulo... propadli jsme se o tři příčky dolů, ale Východní Timor se propadl o pět. Pravděpodobně největší hrozbou je u nás aktuálně tlak politiků na veřejnoprávní média.

Ne, nemáme na mysli severoamerické Indiány, ale Vatikán (kde se kouřový signály používají sice jenom čas od času, ale zato s vervou).

Byl jednou jeden Australan a ten byl jako Assange, akorát hlavou dolů. Byl jednou jinej Australan, kterej s tim prvnim Australanem souvisí jenom okrajově, ale taky to nebyl žádnej svatoušek. No a tito dva chlápci ilustrujou, proč nebyla australská účast ve válce v Afghánistánu nic moc.

O víkendu proběhnou volby do Evropského parlamentu, které většinou moc lidí nezajímají. Protože ale čtenáři Hyen jsou zvídaví lidé, přinášíme vám otázkový speciál o těchto přehlížených volbách. Možná vám pomůže zorientovat se v nepřehledném množství kandidujících hnutí nebo vás alespoň pobaví.

Česko je v Evropě unikátní například tím, že Eurovizi tu má každej na háku. Letošek měl nicméně docela grády, a ne písničkový.

Foglar má ježka v kleci, zatímco bejvalý římský državy maj tajemnej dvanáctistěn - a kdyby jeden!

Zelená je tráva... znáte to. Fotbal má svoje vášnivý příznivce a odpůrce, nicméně těžko byste hledali někoho, kdo o něm nikdy neslyšel a nemá na něj názor. Což ovšem neplatí o následujících "derivátech fotbalu" a dalších veselejch sportech. Některý by mohly furt spadat do kategorie "eh?"

Krátké zprávy o tom, co je nového od minulého newsletteru.

Ve světě je to samá válka a vopruz, tak jsme se rozhodli pro ještě nějakou tu přírodní zajímavost. A aby toho bylo dost na článek, tak jsme dali zajímavosti hned tři, 2x ptáka (opeřenýho, simvás) a 1x strom.

Že by se malejm dětem neměl dávat cukr, protože jim pak vzniká závislost a chtějí ho čím dál tím víc, je obecná znalost zjevně jenom v Evropě.