Cynické hyeny

Pokud neznáte amerického komerčního rappera jménem Macklemore, tak se moc nedivíme, protože v Čechách se jeho písničky zase tak moc nehrají. Ale v Americe zvládne vyprodávat stadiony a vyhrál i nějaký ty ceny. A nejen v Americe, jezdí i po světě. Do titulků novin se dostal svým plánovaným (také plně vyprodaným) koncertem v Dubaji, který ovšem v září zrušil. A to z důvodů toho, že nesouhlasí s podporou, kterou Spojené Arabské Emiráty poskytují v Súdánu Jednotkám Rychlé Podpory, RSF, protože tím SAE zhoršují celou už tak hodně špatnou situaci v Súdánu.

Na Novým Zélandě žije národ jménem Maori (Maoři), známej zejména tím, že když se hraje jakejkoli zápas s jejich účastí (ať je to fotbal, ragby, kriket nebo cokoli jinýho), hráči zastrašujou protivníka tancem jménem haka, kde si všelijak přidřepávaj, plácaj se do stehen a vyplazujou jazyky.

Kdo aspoň trochu sleduje olympiádu a/nebo internet, jistě zaznamenal šílenou kauzu, která se rozjela poté, co australská b-girl (tj. žena provozující breakdance) Rachael Gunn nezískala na olympiádě ani bod. Mucka sklidila šílenej výsměch ze všech stran, samozvaní internetoví ochránci vkusu / tance / sportu / práv žen se do ní obuli, že poškozuje dobrý jméno toho, za co zrovna danej týpek bojuje, a kauza nebere konce, protože se teď nedávno ukázalo, že Raygun (jak si b-girl Rachael říká při vystoupeních a závodech) je najednou ve světovým rankingu číslo 1.

Krátké zprávy o tom, co je nového od minulého newsletteru.

Kromě skandálku z církevního prostředí, v němž hraje roli inkvizice (oblíbená instituce této Hyeny), si na tomto případu ukážeme ještě jednu zábavnou věc, a sice, jak různě informujou různý média o tomtéž.

Severokorejci si nedaj pokoj.

Tuhle poslali na Jih balóny, který nesly propagandu a smetí (toaleťák, baterky, starej kartón a prej snad i hovínka), no a pak je zanedlouho poslali ještě jednou. To vše jako pomstu za to, že jim Jihokorejci vesele a již nejméně od roku 2008 posílaj podobný balóny, v poslední době hlavně s propagandou, jihokorejskou hudbou (onen známý K-pop) a filmama, penězma a Choco Pies (čoko dortíky, který jsou na Severu ilegální).

Na Floridě se cenzuruje! V okrese Indian River nedávno stáhli ze školních knihoven titul Ban This Book (neboli "Zakažte tuto knihu") od Alana Gratze. Literárními cenami ověnčená kniha pro děti totiž tvrdí, že zakazování knih je špatné, což pohoršilo floridské autority. Jaký skandál!

Bavili jsme se onehdá o situaci v Nové Kaledonii a představte si - prý český denní tisk tamější situaci skoro vůbec nepokrývá a před Melanésií dává přednost sportu.

Krátké zprávy o tom, co je nového od minulého newsletteru.

Zatímco vojenská junta v naší oblíbené Burkině Faso rozhodla, že pro zemi bude nejlepší, když u moci setrvá ještě pět let, tak Česku se pomalu daří posouvat se v žebříčku novinářské svobody výše a výše. Současný prezident i vláda, kteří se nesnaží okatě ovládat média, nám zajistili aktuální 17. místo, což nás posunulo už i nad Východní Timor. Nebo posunulo... propadli jsme se o tři příčky dolů, ale Východní Timor se propadl o pět. Pravděpodobně největší hrozbou je u nás aktuálně tlak politiků na veřejnoprávní média.

Ne, nemáme na mysli severoamerické Indiány, ale Vatikán (kde se kouřový signály používají sice jenom čas od času, ale zato s vervou).

Byl jednou jeden Australan a ten byl jako Assange, akorát hlavou dolů. Byl jednou jinej Australan, kterej s tim prvnim Australanem souvisí jenom okrajově, ale taky to nebyl žádnej svatoušek. No a tito dva chlápci ilustrujou, proč nebyla australská účast ve válce v Afghánistánu nic moc.