<< zpět na hlavní stránku

Co mají společného panamské ostrovy a Tuktoyaktuk? Část 1.

Pokud vás jako první odpověď napadla "ha, určitě něco, co chce Trump obsadit!", tak nejste tak daleko od pravdy, ale existuje i jiná souvislost.

Pingo

Encyclopædia Britannica

Tuktoyaktuk, zábavným inuitským pravopisem též Tuktuyaaqtuuq, je osídlení na severu Kanady, kde se nic nenachází.

Moment, to není úplně pravda! V Tuktoyaktuku jsou Inuité - dříve známí jako Eskymáci, ale oni tohle slovo většinou moc nemají rádi, protože znamená "žrout syrového masa" a je to jméno, co jim dali jejich nepřátelé Indiáni, který zas nemaj rádi označení Indiáni a v Kanadě si říkají First Nations (první národy).

Pro náš článek je ale zajímavější, že v okolí Tuktoyaktuku se dá nalézt zhruba 1350 útvarů známých jako pingo. Pingo je takovej malej kopeček (ostatně to slovo inuitsky znamená "malej kopeček" - Inuiti se s tím nebabraj!). Kdo jste někdy viděli mohyly z doby bronzový, tak vypadaj úplně jako taková trochu větší mohyla, ve skutečnosti je to ale kopeček ledu pokrytej vrstvou zeminy (a bez mrtvolky). Typický pingo má třeba 60 m vejšky a může mít na vrcholku takovej krátýrek, jak se led propadnul, takže vypadá trochu jako malinká sopka. Pingo funguje výhradně na permafrostu a vzniká tak, že vezmete vodu, na ní dáte sediment, necháte to zmrznout a pracovat v geologický časový škále a vona se nakonec ta voda jakoby vypoukne, zatímco ten sediment (zemina) zůstane na povrchu, páč je taky zmrzlá. No a pak třeba nataje horní vrstva, zazelená se to, a je to docela hezký.

No jo, jenže. Arktida, kde Tuktoyaktuk a pingové ležej, zažívá zcela bezprecedentní efekty globálního oteplování. My si myslíme, že to máme blbý s tím, jak jsou furt ňáký povodně a v létě štyricítky a kdesi cosi, ale to neni nic proti tomu, co se děje na severu Kanady. Ne že by tam bylo vedro jak v Indii, ale když máte permafrost, tak stačí, aby roztál trochu a začnou se dít věci. No a jedna z těch věcí je, že pingu roztaje ten led vevnitř, a to vede k tomu, že pingo umře. Někdy exploduje (což ale vypadá, že se děje spíš na Sibiři, kde jsou pinga taky). Někdy prostě jenom roztajou a zkolabujou a je z nich jezírko. Což samozřejmě není největší problém, kterej Arktida má, ale je to takovej ilustrativní symptom.

<< zpět na hlavní stránku