Novej prezident v Botswaně
před 3 měsíci
Botswana je země na jihu Afriky. Byť je zhruba stejně velká jako celá Francie, obyvatel má jen jak Praha a Středočeský kraj dohromady, protože většinu jejího území pokrejvá poušť Kalahari. Která je velká, jak už tak pouště bejvávaj, a suchá, takže se tam blbě žije.
I přesto je Botswana považována za relativně stabilní africkou demokracii. Její ekonomika, která sestává v menší míře z turismu do místních národních parků a ve větší míře v extenzivní těžbě v diamantových dolech, vede k tomu, že se obyvatelstvo má na místní poměry relativně dobře. Třeba v žebříčku korupce je dokonce o dvě příčky před Českem a deset před Slovenskem. Bohužel pro zemi však ekonomika závislá na jedné komoditě s sebou přináší i negativní stránky, včetně toho, že při poklesu hodnoty oněch zmíněných diamantů to nejvíce odnesou mladí, kteří mají problém najít rozumné zaměstnání, a všichni ti, kteří nejsou správně napojeni na politické penězovody. Tedy věc, kterou u nás již dávno neznáme. A protože mladých je kvůli neúprosným demografickým změnám už skoro třetina elektorátu, tak po šedesáti letech skončila koncem loňského roku u moci tamější Demokratická strana. Nově zvolený opoziční prezident Duma Boko se už ujal funkce.
A hned se pustil do práce. Vypadá to, že bere vážně před volbami avizovaný plán uzdravit místní ekonomiku a dojednat nové smlouvy se zahraničními firmami. Další z jeho návrhů je zpětně zlegalizovat pobyt tisíců uprchlíků ze Zimbabwe, kteří sem utíkají jak z politických, tak z ekonomických důvodů. A to až do té míry, že Botswana hostí druhou největší populaci Zimbabwanů, hned po samotném Zimbabwe. Většina uprchlíků ovšem není domácími kladně přijímána (ostatně, to známe i od nás) a místní policejní složky často pořádají zátahy a jiné lidové veselice za účelem veřejného vyhoštění nelegálů. A stejně jako u nás je většina uprchlíků zaměstnána v pracích, kterým se domácí snaží spíše vyhýbat (třeba ony zmíněné diamantové doly, práce v zemědělství, na stavbách...). Prezidentův návrh, že by se pracovníkům dala dočasná pracovní víza a těm, kteří pracují, by se jejich pobyt zlegalizoval a mohli by třeba svářečství naučit i místní, tak dává smysl. Zvlášť, když téměř 850 km dlouhou hranici je v podstatě nemožné plně uhlídat.
Tak buďme rádi, že náš prezident jde každejch pět nebo deset let vod válu a problémy s uprchlíkama skoro ani nemusíme řešit.