Co mají společného panamské ostrovy a Tuktoyaktuk? Část 2.
před 2 měsíci
Pokud vás jako druhá odpověď napadla globální změna klimatu (a.k.a. globální oteplování), tak jste se trefili a dostanete malé bezvýznamné plus za to, že jdete s dobou.
Michael Adams
Pokud si potrpíte na postapo estetiku jak z Šílenýho Maxe, bude ostrov Gardi Sugdub zcela podle vašeho gusta. Ostrov leží něco málo přes kilák od panamskýho pobřeží, rozlohu má zhruba 0.037 km čtverečního (což je míň než Václavák) a ještě do nedávna tam žilo dobře přes tisíc lidí. Vzhledem k poloze a rozloze si to asi umíte představit: malinký domečky z vlnitýho plechu, úzký uličky, z pohledu zvenčí docela romantika, i když s výrazným přelidněním.
No tak s tím je teď konec. Krabí ostrov, jak se název překládá, je v procesu přesídlení svejch obyvatel na kontinent a nemůže za to nic jinýho než zvedající se hladina moře.
Gardi Sugdub je (pořád ještě trošku) obejvanej lidma, který si říkají Guna. Guna bydlej všeobecně na ostrovech, kam za dávnejch časů zdrhli před Španělama, conquistadorama, Inkvizicí a podobnejma ptáčkama a pak taky před svejma nepřítelama z řad jinejch skupin, kmenů a etnik. No a zabydleli se tam výborně, rybařili, nosili barevný šaty a měli se skvěle. Jenže pak přišlo do módy zvedat hladiny moří. Guna pozorovali, jak je příliv větší a větší, až se jim začalo stávat, že jim pod jejich houpací sítě natejkalo moře. Což nepovažovali zas za tak dobrý, a tak ve spolupráci s vládou přesídlili na pevninu.
Jejich nová vesnice je samozřejmě větší - domečky maj zahrádky, na mrňavým ostrově nepředstavitelnej luxus, a škola má hřiště na fotbal, což si pochvaluje místní omladina. Na druhou stranu z fotek působí trochu tísnivě tím, jak jsou unifikovaný, jeden vedle druhýho v klasickým americkým městečku do čtverečku, s pravoúhlejma ulicema.
Na ostrově zůstalo podle všeho zhruba 100 lidí, a protože to není až tak daleko, i vysídlenci se vrací na návštěvu. Ale už to prostě neni, co to bejvalo.