<< zpět na hlavní stránku

Oslavte s námi týden zakázaných knih

Nedávno jsme psali o tom, jak Američani zakazují dětem knížky. Teď máme příležitost se na tohle téma podívat znovu, a to rovnou ze dvou důvodů. Zaprvé, dvanáctého října oslavíme zbrusu nový významný den, který má připomínat léta boje proti státem řízené cenzuře (Hyeny souhlasí, ale preferovaly by, kdyby to byl rovnou státní svátek). Zadruhé, právě v těchto dnech probíhá Banned Books Week, tedy Týden zakázaných knih.

Pro Hyeny napsala Hostující hyena Kačenka

Banned Books

Sekce zakázaných knih v aljašském knihkupectví

Iniciativu Banned Books Week založila v roce 1982 americká knihovnice a aktivistka Judith Krug ve snaze zviditelnit problematiku cenzury u americké veřejnosti. Dnes tuto akci zaštiťuje celá řada spolků, od velkých organizací až po malá knihkupectví a knihovny. Cílem BBW je „zdůrazňovat hodnotu svobodného a volného přístupu k informacím“. Zaměřuje se též na podporu knihovnic a knihovníků, kteří jsou čím dál častěji vystavováni nenávistným útokům.

Americká asociace knihoven každoročně zveřejňuje žebříček deseti nejzakazovanějších knih předchozího roku. Pracuje přitom s pojmem „challenged books“, tj. zahrnuje knihy, proti kterým byla vznesena formální námitka, ať už ze strany jednotlivců, nebo různých (převážně náboženských) organizací. Kdo se tentokrát umístil na stupních vítězů? Vezmeme to pěkně odzadu:

3. Juno Dawson: This Book Is Gay (Tahle kniha je teplá)
2. George M. Johnson: All Boys Aren't Blue
1. Maia Kobabe: Gender Queer: A Memoir (Gender Queer: Autobiografie)

Jestli se vám zdá, že hitparádě s přehledem vévodí literatura pro dospívající věnovaná tématům sexuální identity, tak se vám to nezdá. Jakmile dáte do jedné věty slova „LGBT“ a „děti“, máte bez ohledu na geografické umístění zaděláno na prvotřídní morální paniku. Stačí si vzpomenout, jaké perly padaly u nás v souvislosti s diskuzí o manželství pro všechny nebo o Istanbulské úmluvě (která je navíc o něčem úplně jiném). Není divu, že komiksová autobiografie Gender Queer od nebinární autor*ky Maiy Kobabe se na prvním místě v kategorii nejzakazovanější kniha roku umísťuje už potřetí. Gratulujeme k hattricku!

Týden svobodného projevu můžete samozřejmě oslavit i v Evropě. V říjnu bude BBW probíhat ve Švédsku, v estonském Tallinnu zase nedávno otevřeli Muzeum zakázaných knih včetně přidruženého čtenářského klubu. Nebo můžete prostě jen zajít do knihovny, podpořit své oblíbené nezávislé médium (třeba Cynické hyeny), případně si pořídit nějakou tu kontroverzní literaturu do své knihovničky. (Hyeny jdou příkladem a v USA si pořídily zakázanou Hlavu XXII.)

<< zpět na hlavní stránku