<< zpět na hlavní stránku

Proč Číňanovi vadí číslo 64?

Z internetových vtipů:

  • Může se Číňan zeptat na 64?
  • Může, ale škoda lidského života.
Tank

BETTMANN ARCHIVE/GETTY IMAGES

O pekingským náměstí Tiananmen (Náměstí Nebeského klidu) nejspíš každej slyšel zejména v souvislosti s ikonickejma záběrama pána s igelitkama, jak stojí před tankem. Proč tam stál, je taky tak nějak v povědomí: Jako se ve střední a východní Evropě pomalu ale jistě odehrával pád komunismu, Číňani (aspoň některý) se snažili o totéž, leč podstatně míň úspěšně. Konkrétně, komouši se vůbec nežinýrovali, na lidi poslali armádu a tanky a dodneška se neví, kolik lidí tam vlastně umřelo.

Potud "dobrý". Věděli jste ale, že dodneška je událost v Číně spojená s pekelnou cenzurou, a to i nejmenších aluzí?

Speciálně: Pán s tankem a masakr se odehrály 4. 6. 1989. Jakejkoli odkaz na toto datum je v Číně konečná. Takže nejen to datum samo, ale i např. "35. května" (= protože to je vlastně 4. června), slova jako "třicátý čtvrtý výročí", "hnutí", "demonstrace", "ten den", a pak jakýkoli zmínky čísla 64, nejen 64 samo, ale i třeba viiv (římsky 6 4), "osm na druhou" (= 64), dokonce na nějakou dobu i "Shanghai Composite" (protože hodnota indexu byla 2346.98, což je 89-6-4 a nějaká insignifikantní 23, a nejen to, za den klesla o 64.89). Neověřili jsme, ale reporty tvrdí, že např. i parkovací místa jsou očíslovaný 62 - 63 - 65 - 66, prostě obsese.

Teď to malinko vyplavalo na povrch a dostalo se na okraj zájmu médií, protože Čína zcenzurovala jakejsi obrázek dvou atletek, jak se objímají na závodě. Jedna vyhrála zlato v běhu přes překážky a všechno by bylo dobrý, kdyby neměla startovní číslo 6, a ta druhá neměla startovní číslo 4. A jak se objímaly, tak to prostě dohromady dá 64 a chápete, tohle prostě nejde nechat jenom tak. Je to ještě lepší než když před pár lety jeden týpek ve svým YouTube videu ukázal dortík ve tvaru tančíku a ještě během vysílání byl okamžitě zatčenej.

Blbý je, že ač to vypadá z dálky úplně debilně, je to docela průser. Mladší Číňani o masakru na Náměstí Nebeského klidu nevědí nic, protože cenzura je tak systematická a kvalitní, že se to nemaj jak dozvědět.

<< zpět na hlavní stránku