2000 let starý města v Amazonii
před rokem
Když se řekne lid Amazonie, většina lidí si nejspíš představí takový ty týpky s flusačkou a sukničkou z trávy, který žijou buď v chýších, nebo kočujou. Takže teď si představte to překvapení, když se v Ekvádoru, v údolí řeky Upano v Amazonským pralese, našly 2000 let starý města - ne jedno město, ale hned několik!
foto Antoine Dorison, Stéphen Rostain
Tak předně, jak se takový město objeví? To vezmete LIDAR ("laserovej radar"), nasadíte ho na letadlo a pak lítáte nad džunglí. No a oni se objevily obrysy domečků a cest! Chlápek, co to objevil, nějakej profesor Stéphen Rostain, se nechal slyšet, že už tam párkrát byl, takže věděl, že něco najdou, ale fakt nevěděl, kolik toho bude!
Jedná se totiž o několik měst propojenejch cestama, kde mohlo žít cokoli mezi 10 tisíci a 100 tisíci lidí. Cesty vypadaj, že by římský srdíčko zaplesalo (rovný a pravoúhlý!), nejspíš byl kolem i nejeden bod, kde se dala překročit řeka, dost možná tam byly i nějaký protizáplavový kanály a celý je to nejen "předkolumbovský", ale dost možná až 2500 let starý.
Na rozdíl od Mayů, tihle lidi stavěli z bláta (hlíny), protože tam, kde žili, moc kamene nebylo. Společnost nicméně musela bejt do značný míry sofistikovaná, když byla schopná postavit město pro nejmíň 10 000 lidí a provozovat ho celý milénium.
A čím se tak v lese živili? Pojídali kukuřici a batáty (sladký brambory) a aby jim šla práce líp od ruky, popíjeli u toho chicha, neboli druh piva, co se dělá z kukuřice nebo quinoy (nebo čehokoli jinýho, co se dá zkvasit, např. brambory, maniok nebo i buráky).