Další vyvolený a čínská cenzura
před 6 měsíci
Tenhle článek není o Matrixu a tím vyvoleným není Neo. Je jím Sun Wukong (v českým přepisu Sun Wu-kchung), Opičí král z knížky ze 16. stolení a nově taky z nejnovější čínský počítačový gamesky. Jak a proč se o něj zajímá cenzura?
Respawnpoint.cz
Když už jsme u Sun Wukonga, tak toho využijeme nejen ke kritice Číny (jak je naším dobrým zvykem), ale i k malý kulturní exkurzi a taky k pár jedovatejm rejpnutím. Prostě jako dycky.
Sun Wukong, neboli Opičí král, je postava z čínskýho románu ze 16. století. Je to větší frajer než Superman, Batman a Spiderman dohromady, protože studoval filozofii Tao, je nesmrtelnej, umí lítat, unese dvě velký hory a zvládne s nima ještě běžet, jedním saltem umí obletět zeměkouli a tak podobně. (Aby bylo jasno: Tao je v Číně dost možná druhá nejdůležitější věc hned po komunistický straně, takže bacha na to. Kdo studoval Tao, ten se vyzná.)
Kniha, která o Sun Wukongovi pojednává, se jmenuje Putování na západ a vsadim se, že jste o ní ve škole v hodinách literatury neslyšeli ani slovo, což je trochu škoda, uvážíme-li že je to jeden ze čtyř stěžejních čínskejch románů. Je to o tom, že Opičí král poté, co udělal z nebes kůlničku na dříví (protože ho urazili), byl 500 let uvězněn pod horou, načež se tam odsud dostal za pomoci mnicha, kterýmu potom pomohl donést z Indie ("ráje na Západě", hehe) buddhistický svitky. Kniha je založená na mnohem starších mýtech a folklóru a pro Číňany má nesmírnej kulturní význam, mimo jiné proto, že kromě akční superhrdinský story obsahuje i spoustu filozofie, buddhismu, taoismu a tak podobně.
No a co se nestalo. Nedávno vyšla v Číně gameska, která se jmenuje Black Myth: Wukong a která je, jak název napovídá, Opičím králem inspirovaná. Je to teda normální hra na hrdiny (pro znalce - single-player action RPG), kde představujete hlavní postavu a ona bojuje s padouchama a tak podobně. O to až tak nejde. Co je ale zajímavý, je, že a) hra se dostala do povědomí i na Západě a zdá se, že ji aspoň někdo hraje, a b) vydavatel vydal oficiální návod, jak o hře dělat video-recenze a streamy.
Bod a) samozřejmě drbe čínský egíčko (který je pozoruhodně malý a zakřiknutý na to, jak hodně jich je a jak poslední dobou votravujou). Číňani maj radost, že konečně jednou je taky na trhu něco inspirovaný Čínou, čínskejma příběhama apod.
Bod b) je samozřejmě čínská cenzorská písnička, furt dokolečka. Společnost vydala prohlášení, že lidi, co dělají videa a streamy o hře, tam nemají řešit "feministickou propagandu, fetišizaci a další obsah kterej podněcuje negativní diskurs" (milujeme slovo diskurs).
No hádejte, co v reakci na něco podobnýho udělal internet... Video s živým hraním hry na Twitchi pojmenovaný "Covid-19 Isolation Taiwan (Is a Real Country) Feminism Propaganda" neboli "covid-19 izolace Taiwan (je opravdový stát) feministická propaganda" je jenom vrcholek ledovce.