Pašovaní úhoři
před 2 lety
Úhoři, v Evropě přísně chránění, se pašují do Asie. Dokonce i letadlem, v příručních zavazadlech. Druhý týden v květnu provedla španělská a francouzská policie zátah na gang pašeráků těchto ohrožených ryb.
zoopraha.cz
Někteří naši čtenáři si všimli a divili se tomu, že druhý týden v květnu policie ve Španělsku a Francii zatkla 27 lidí a zabavila více než 1,5 tuny živých úhořů. Zní to jako děsná ptákovina, ale v některých asijských zemích (tím myslíme hlavně Čínu, ale i Japonsko; hezká přehledná mapička z roku 2018 na první stránce pod tímto odkazem) je úhoř považován za delikátní pochoutku, za kterou můžete dostat až 5000 euro za kilo. Protože se však v zajetí nerozmnožují a ve spoustě zemí, kde se přirozeně vyskytují, jsou přísně chráněni, tak se holt musí pašovat. Třeba z EU se nesmí od roku 2010 vůbec vyvážet. Díky nízké ceně v zemích původu a vysoké ceně v Asii se dokonce jedná o jedno z nejpašovanějších zvířat na světě.
Ostatně i ono pašování těchto chráněných ryb samotné je zajímavé. Sice to jde i pozemní nebo lodní cestou, ale přece jen doba se zrychluje, a tak se pašeráci snaží využívat i letadla, třeba přes Hong Kong do už zmíněné Číny. Pašeráci pak vyžívají různých chytře upravených kabinových zavazadel, kde ty nejsofistikovanější mají dokonce speciální přívod kyslíku. Jak se daří tohle protáhnout přes relativně důsledné kontroly na letištích, naprosto netušíme, ale zjevně je to populární, protože některé kriminální skupiny pašují raději úhoře než drogy.