Jak USA vykopla Ugandu a Niger z Agoy
před rokem
Nepochybujeme, že normálně by si naši čtenáři přečetli u kávy ve své oblíbené kavárně svůj oblíbený nedělní týdeník, kde by se dočetli, že Ugandu vykopli z AGOA, a pak by moudře pokývali hlavou a zamumlali něco jako, že se to dalo čekat. S ohledem na to, že aktuálně plní stránky novin hlavně situace v Gaze, tak by se k celé záležitosti p.t. čtenáři dostali asi až při třetím dortíku. Tak jsme se rozhodli, že vám situaci shrneme, abychom teda taky trochu zabojovali s rostoucí obezitou v populaci.
Karen BLEIER/AFP
Nejprve si ale řekněme, co je to ta AGOA (African Growth and Opportunity Act = něco jako zákon o růstu a příležitostech pro Afriku). Jedná se o iniciativu zhruba posledních 20 let, kdy výměnou za to, že se země v Africe budou chovat v rámci možností slušně, tak budou moct do Spojených států vyvážet beze cla různé lokální zboží jako třeba kvalitní africké tobogány. A vono to funguje nejen pro Afriku, kde to generuje spoustu pracovních míst a podporuje export, ale i pro USA. Udává se, že tam má díky Agoe práci až 120 tisíc lidí. A překvapivě některý africký země začaly hledat ve slovníkách význam spojení "lidská práva". Třeba taková Mauretánie, co byla vyhozená za to, že zneužívala pracovníky moderními formami nucených prací. Vyhození vedlo k reformám natolik velkým, že je letos USA vzaly do dohody zpátky.
No, jenže voni se některý země stejně nechovaj slušně, pročež i letos se ze seznamu škrtalo. Vyhodili Ugandu, která zvýšila trest za homosexualitu na trest smrti, nebo třeba Niger a Gabon - obě díky tomu, že Spojené státy neuznávají vojenský puč jako plnohodnotnou náhradu voleb.
Naštěstí Ugandský prezident si z toho nic nedělá, hezky světu vysvětlil, že jsou bojovníci za svobodu. A Světový bance, která ze stejnýho důvodu řekla, že Ugandě už nebude dál půjčovat, řekli, že jsou vyděrači a nesnesitelné loutky imperialismu.
Tak Ugandu budeme po očku sledovat, jak se jí bude dařit.