Kongo a Rwanda
před měsícem
V roce 2024 Demokratická republika Kongo řekla, že se z ní maj stáhnout všechny jednotky OSN, co tam zajišťovaly jakýs takýs pořádek. Víme, že existuje spousta metod, jak zabránit tomu, aby se v oblasti, odkud se jednotky stahují, situace příliš nezhoršila, ale protože se žádný z nich nepoužily, tak se mírový složky sice stáhly, ale bojůvky nikoliv.
Koltanové doly v Kongu, MONUSCO/Sylvain Liechti
Výsledkem je, že konžská povstalecká skupina jménem Hnutí M23 (které má z důvodů jasných jen českým wikipedistům stránku na české wikipedii delší než třeba český daňový poplatník) situace využilo a obsadilo východní část Konga, která je bohatá na nerostné suroviny. Což je pro Kongo trochu malér, protože se z něj teď nelegálně vozí do Rwandy koltan, surovina důležitá pro výrobu elektroniky. Následkem tohoto ilegálního vývozu vzrostl naopak vývoz koltanu z Rwandy o polovinu, čímž se ze Rwandy stal největší exportér na světě, právě na úkor Konga.
Konžané se sice snažili apelovat na západní vůdce, aby jim pomohli proti Rwandě, dokonce zkoušeli i argumenty typu, že jsou druhá Ukrajina, ale ty se nesetkaly s pochopením.
A samozřejmě, celé veselice by se rády zúčastnily i okolní státy. Burundi by rádo svrhlo rwandskou vládu a taky si ukrojilo svůj podíl na obchodu s koltanem, Uganda má na východě svoje jednotky z důvodu jasnejch jen Uganďadům, no a korunu všemu nasadili žoldáci z Rumunska, kteří se nechali najmout do Konga za americký dolary, aby se po prvním opravdickým boji radši takticky stáhli na nejbližší opuštěnou základnu mírovejch jednotek OSN, čímž jejich účast prozatím skončila. Ani nezvládli místním vysvětlit, že nejsou Rusové, ale Rumuni.