Drsňák Flétňák
před 2 lety
Nepohybujte se sami - když na vás zaútočí, neutíkejte, aby vás nevnímal jako kořist - jen v letošním roce bylo zaznamenáno přes 2000 útoků, z toho přes 200 zraněných.
John Laing
Tyhle a další bombastické titulky, kterýma jsme vás právě nalákali do pasti dalšího ornitologického okénka, se totiž nevztahují k medvědům, ale k australskému ptáku jménem flétňák australský.
Tento opeřenec vyhrál v roce 2017 cenu o nejoblíbenějšího australského ptáka, zachránil život jedný ženský, no a taky na jaře, během hnízdění, chrání svoje mladý. Von je totiž hodně teritoriální a pak se může stát, že jinak nevinná situace, třeba chodec v okolí jejich hnízda, je považován za vetřelce a pták na něj zaútočí. Na stránkách Zoo Praha se pak můžete dočíst, že se jedná o inteligentního a hravého ptáka, ale v realitě je spíš vychcanej a zlomyslnej, zhruba jako mix našich vran a strak. Ostatně, připomíná je i ve spoustě dalších ohledů - zvládnou si zapamatovat tváře nejen ostatních ptáků, ale i lidí a pamatují si, kdo na ně byl hodnej a kdo zlej, a to i po několika letech. Jsou poměrně sociální a pohybují se v hejnech a v nich si zvládnou i pomáhat - ať už se získáváním potravy, nebo třeba tím, že si navzájem zvládnou sundat sledovací zařízení a ornitologický kroužky z nohou.
No ale zpátky k útokům. Jak jsou flétňáci vychcaný, tak se naučili, že cyklisti, chodci atd. pravidelně chodí k okolí hnízd - a začali na ně dělat preventivní útoky. Situace je v některých částech země a roku natolik vážná, že existuje dokonce i oficiální předpověď, kde se můžete seznámit s aktuálním stupněm flétňákovitosti.
Ovšem budoucnost těchto zajímavých ptáků není bezproblémová. Požáry a globální oteplování vedou k tomu, že se jim zmenšuje jejich přirozené prostředí, a navíc se ukazuje, že při teplotách nad 30°C začínají blbnout z vedra. Australané se tak začínají bát, že jednou přijdou o svého oblíbeného ptáka, který na ně sice útočí, ale většinou je (na rozdíl od spousty ostatní australské fauny) nezabije.