Bordel na Haiti
před rokem
Pojďme se v rychlosti podívat na Haiti, kde začátkem měsíce března zaútočily ozbrojené gangy na místní věznice, ze kterejch osvobodili přes 3500 vězňů, a pokusili se ovládnout celou zemi. Poté, co se jim povedlo úspěšně ovládnout skoro celý hlavní město (1,2 miliónu obyvatel, záleží, co tam všechno počítáte), tak se pokusili obsadit i haitský mezinárodní letiště, ale neúspěšně. Ne, že by to hrálo nějakou roli, protože většina aerolinek lety s ohledem na bezpečnostní situaci dosti omezila. Takže třeba premiér Ariel Henry zůstal trčet v Portoriku a nemohl se vrátit do země.
youtube.com/@RealLifeLore
Násilí pak eskalovalo, což vedlo k tomu, že Haiti požádalo keňské policisty, aby zůstali, a Keňu, jestli by neposlala dalších 2000 příslušníků.
Teď si určitě říkáte, moment, jaký keňský policajti?!? Takže, von tam tem bordel eskaluje už nějakou dobu a loni na podzim Haiti hledalo na půdě OSN pomoc v boji s gangama. Nikdo se do toho moc neměl, takže hlavní pomoc přislíbili Benin a Keňa, pod vedením právě Keni. Nevíme, proč si Haiti vybralo zrovna zemi, kde je policie nechvalně proslulá mafiánským zabíjením gangsterů. Nebo možná víme.
Jenže Haiti žádný další policajty nedostane, protože keňskej soud řekl, že keňský policajti maj řešit zločince v Keni a bez souhlasu patřičných úřadů nemaj trajdat po světě, dokud nemaj pořádek doma. Což teda taky dává smysl.
To vedlo k tomu, že situace na Haiti se nijak neuklidnila, a milej premiér Henry byl donucen rezignovat. A to na dálku, z Portorika, kde se stále v tý době nacházel, protože domů se neměl jak dostat. Situaci to nijak neuklidnilo, tejden na to gangsteři zaútočili na centrální banku, pod vidinou obrovského množství zlata, které tato ukrývá ve svých tajných haitských podzemních sklepeních.
Okolní karibský státy se snažily situaci uklidnit, ale bohužel gangy se moci jenom tak vzdát nechtěj a navíc maj argument (ne úplně zcestnej), že všichni politici jsou jen zkorumpovaná banda bezpáteřních hovad, takže by výměna jedný politický figurky za jinou nic nezměnila. A že jediný, co pomůže, bude pořádná revoluce.
Na druhou stranu sousedící Dominikánská republika se k Haiti dvakrát přátelsky nemá, uprchlíky (kterejm jde doma o život) vesele vrací a vůbec se k věci staví dost nekonstruktivně. Tohle má poměrně hluboký kořeny: ostrov, kterej tyhle dvě země sdílej (Hispaniola), byl už za starejch časů rozdělenej mezi Francii (dneska Haiti) a Španělsko (dneska Dominikánská republika). Drancovali všichni, ale Francouzi o dost víc, takže španělská půlka ostrova je výrazně menší průser. No a jak je lidská přirozenost, než poklidně umřít hlady, Haiťani se snažej přetejkat do basketu sousední země, kde je víc peněz. A jak je taky lidská přirozenost, Dominikáncům se to moc nezdá.
Takže nejen, že na Haiti teď kvetou gangy, ale taky se tam odehrává značná uprchlická krize.