<< zpět na hlavní stránku

Koho se bojí americký tajný služby

Schválně hádejte: Kdo je po konci studený války největší špionážní velmoc hrající proti USA? Rusáci, Číňani, nějaký podobný známý firmy?

Codenames

MINDOK

Zdá se, že je to Kuba, aspoň podle toho, jak moc špionů a na jak vysokejch postech se za posledních ca 20 let vylouplo.

Jasně, Rusáci i Číňani maj v USA svoje zájmy a určitě tam ve velkym provozujou všecky možný nekalosti, ale vypadá to, že ani jedněm se nepovedlo to, co kubánskejm agentům - a sice infiltrovat kontrarozvědku (jako Ana Montes) nebo dokonce diplomatický služby (jako Manuel Rocha).

Oba výše jmenovaní se vyznačujou hlavně tim, že špiónili proti USA ne pro peníze, ale z ideologickejch důvodů (aneb, prostě nemaj rádi Ameriku).

Ana Montes, která dělala pro americkou kontrarozvědku (Defence Intelligence Agency, DIA), prej byla naverbovaná, ještě než vůbec začla pro DIA dělat (Kubánci ji přemluvili, když byla ještě na vysoký a měla levicový řeči - pak prej že komunisti nejsou nebezpečný!), a pak využívali toho, že měla dobrýho pamatováka, takže si nemusela dělat žádný podezřelý fotky foťákem v klopě a tak podobně. Mucka prej měla přístup k tomu, kdo jsou americký agenti na Kubě, a nejen to - taky o tom Kubáncům neopomněla říct. Celá věc je o to pikantnější, že čtyři lidi z Aniny rodiny dělali nebo dělají pro FBI.

Manuel Rocha nebyl sice takovej dvojitej agent, ale bylo ho taky dost. Bejvalej americkej velvyslanec v Bolívii taky předával Kubáncům informace, a to víc jak dvakrát tak dlouho než Ana (on - 40 let, ona - 16 let). A taky znal identitu americkejch špionů na Kubě, takže tam, kde Ana skončila (protože jí v 2001 zavřeli), on mohl krásně a hladce navázat.

Oba dva (a i další jim podobný) to prej dělali a dělaj proto, že nesouhlasej s americkejma intervencema na Kubě a v Jižní Americe, s americkým tažením proti komunismu a s ekonomickým embargem proti Kubě. A jestli lidi mysleli, že až Fidel pude od válu, tak se něco zlepší - tak nezlepšilo.

<< zpět na hlavní stránku