Saudská ropná diplomacie
před 2 lety
Válka na Ukrajině stále trvá, ale objevila se další země, která se zařadila mezi vítěze celého konfliktu. Je jí Saudská Arábie, resp. její ropná odnož Saudi Aramco. Rostoucí ceny fosilních paliv jí zvedly zisky do závratných výšin.
photo: s2foto
Navíc se průmyslové Německo rozhodlo nahradit (ideálně plně) ruský plyn jinými zdroji zkapalněného zemního plynu. No a mimo Katar, s nímž Německo uzavřelo smlouvu na 15 let, se vydala k našim západním sousedům první loď i ze Spojených arabských emirátů. Samotný zemní plyn Saudi sice nevyváží (což ostatní státy v Zálivu čile provozujou), ale německý kancléř už loni v září diskutoval dovoz jiných významných produktů. Ať už se jedná o možnost importu vodíku, který se z fosilních paliv vyrábí, nebo amoniaku, který se mimo průmyslové produkce hodí i na výrobu hnojiv. A tohle si Saudi už vyzkoušeli na exportu amoniaku do Japonska.
Teď se určitě ptáte, co Saudi se všema těma prachama dělaj, protože vykořisťování dělníků z Indie, Filipín, Bangladéše a dalších chudých regionů k velkému utrácení nevede.
No, třeba staví novou obří zlatou kostku, ve který budou hotely, restaurace a jiná zábava. Některé další aktivity, ze kterých byli podezřelí, byly sice levnější, ale taky vtipnější, za všechny jmenujme bohužel neprokázanou snahu najmout si lidi, kteří by editovali Wikipedii tak, jak si Saudi přejí.
Ale abychom je jenom nekritizovali, alespoň tento týden obnovili diplomatické vztahy s Íránem. Domluvili to v Číně, kterou sice nemáme nijak rádi, ale tohle se jim povedlo. Kdyby chtěla ještě Čína domluvit mír na Ukrajině, tak bychom se nezlobili, ale pak už by měla začít řešit svoje velmi omezený lidský práva.