Čas přestat dělat, že se to nestalo!
před 2 lety
Je sice léto, takže by se měly reportovat spíš asi "lehčí" zprávy, nicméně tady je jedna sice hrozná, ale vlastně docela dobrá zpráva o tom, že se v Británii rozhodli zas o další věci, že přestanou dělat, že se to nestalo.
Napřed trochu k vyjasnění kontextu, protože kolem Británie je ostrovů jak nasráno a kdo se v nich má vyznat. Takže: Zapomeňme chvíli na Irsko (republiku), a řekněme si, že British Islands (Britské ostrovy) se skládají z Velký Británie, Severního Irska, miliardy menších ostrovů kolem, u kterejch je jasný, že jsou součástí Spojenýho království (Wight, Hebridy, Orkneje, Shetlandy - a spousta dalších, je jich fakt milión pět), a pak tzv. Britskejch korunních závislejch území. To jsou principiálně tři ostrovní ministátečky - Guernsey, Jersey a Man. Status těchhle státečků je trochu komplikovanej, jsou "v podstatě samostatný", akorát že jim vládne královna král, UK se stará o jejich zahraniční politiku a obranu, a i když mají vlastní měny, dá se tam platit normálně britskejma librama. Z historickejch důvodů maj všechny tři velice úzký vztahy s UK a všichni (včetně jich samejch) je považujou za "britský území" (kde ale "britský území" a "území UK" jsou dvě různý věci, je to komplikovaný).
Trigger warning: druhá světová válka.
Tak. Teď je potřeba vědět, že za druhý světový války se Guernsey a Jersey staly jedinejma kousíčkama území Britskejch ostrovů, který okupovali Němci. Těsně před tim Britové z ostrovů evakuovali civilisty. To by samo o sobě vydalo na celou knížku, jakej to byl bordel. Nicméně jak se tam nakýbloval Němec, tak tam hnedka založil všelijaký nepěkný věci, lágry, opevnění, různý věže na děla a tak.
Co se týče lágrů, nejhůř na tom byl ostrov Alderney. (Alderney má mimochodem taky složitej status - je jakoby samostatnej, akorát že mu vládne královna král a o jejich zahraniční politiku a obranu se stará Guernsey, který to ale outsourcuje do UK; tak to prostě je, se s tim smiřte.) Na Alderney se nacházely pracovní tábory (s přesně tak otřesnejma podmínkama, jak by člověk od nacistickýho Německa čekal) a taky tam byla přestupní stanice pro francouzský Židy na cestě na ještě horší místa.
Doteď se myslelo (nebo spíš zoufale věřilo), že to "nebylo zas tak hrozný" a "že tam těch Židů zas tolik neumřelo". (Jak je vidět, vlastní minulosti není schopen se postavit leckdo, Brity / Guernsany / Alderneyany nevyjímaje.) Teď se ale lidi konečně rozhoupali a začali celou věc nějak seriózně zkoumat, s tím, že by bylo dobrý teda vědět, jak to bylo doopravdy.
Pokrok.