<< zpět na hlavní stránku

Čas přestat dělat, že se to nestalo!

Je sice léto, takže by se měly reportovat spíš asi "lehčí" zprávy, nicméně tady je jedna sice hrozná, ale vlastně docela dobrá zpráva o tom, že se v Británii rozhodli zas o další věci, že přestanou dělat, že se to nestalo.

Alderney

Napřed trochu k vyjasnění kontextu, protože kolem Británie je ostrovů jak nasráno a kdo se v nich má vyznat. Takže: Zapomeňme chvíli na Irsko (republiku), a řekněme si, že British Islands (Britské ostrovy) se skládají z Velký Británie, Severního Irska, miliardy menších ostrovů kolem, u kterejch je jasný, že jsou součástí Spojenýho království (Wight, Hebridy, Orkneje, Shetlandy - a spousta dalších, je jich fakt milión pět), a pak tzv. Britskejch korunních závislejch území. To jsou principiálně tři ostrovní ministátečky - Guernsey, Jersey a Man. Status těchhle státečků je trochu komplikovanej, jsou "v podstatě samostatný", akorát že jim vládne královna král, UK se stará o jejich zahraniční politiku a obranu, a i když mají vlastní měny, dá se tam platit normálně britskejma librama. Z historickejch důvodů maj všechny tři velice úzký vztahy s UK a všichni (včetně jich samejch) je považujou za "britský území" (kde ale "britský území" a "území UK" jsou dvě různý věci, je to komplikovaný).

Trigger warning: druhá světová válka.

Tak. Teď je potřeba vědět, že za druhý světový války se Guernsey a Jersey staly jedinejma kousíčkama území Britskejch ostrovů, který okupovali Němci. Těsně před tim Britové z ostrovů evakuovali civilisty. To by samo o sobě vydalo na celou knížku, jakej to byl bordel. Nicméně jak se tam nakýbloval Němec, tak tam hnedka založil všelijaký nepěkný věci, lágry, opevnění, různý věže na děla a tak.

Co se týče lágrů, nejhůř na tom byl ostrov Alderney. (Alderney má mimochodem taky složitej status - je jakoby samostatnej, akorát že mu vládne královna král a o jejich zahraniční politiku a obranu se stará Guernsey, který to ale outsourcuje do UK; tak to prostě je, se s tim smiřte.) Na Alderney se nacházely pracovní tábory (s přesně tak otřesnejma podmínkama, jak by člověk od nacistickýho Německa čekal) a taky tam byla přestupní stanice pro francouzský Židy na cestě na ještě horší místa.

Doteď se myslelo (nebo spíš zoufale věřilo), že to "nebylo zas tak hrozný" a "že tam těch Židů zas tolik neumřelo". (Jak je vidět, vlastní minulosti není schopen se postavit leckdo, Brity / Guernsany / Alderneyany nevyjímaje.) Teď se ale lidi konečně rozhoupali a začali celou věc nějak seriózně zkoumat, s tím, že by bylo dobrý teda vědět, jak to bylo doopravdy.

Pokrok.

<< zpět na hlavní stránku