<< zpět na hlavní stránku

Pokloňte se novým AI vládcům a odevzdejte své vnitřnosti

Je umělá inteligence jménem ChatGPT konečný podrobitel, co nás namele do konzerv a pozře naše duše s křenem a hořčicí, nebo je pouze panáček na klíček, jemuž pomalu dochází pružinka?

Chatgpt

Jistě se k vám z různých směrů donesly zvěsti o tajemném, zlověstném chatovacím robotu ChatGPT který si s vámi popovídá i v češtině, umí obstojně programovat, psát novinové články, vymýšlet recepty na pečeného bažanta nebo složit státní zkoušky na několika amerických univerzitách. Připraví nás všechny o práci a udělá z našich děti palivové články?

Pojďme celý ten hype trošku demystifikovat. ChatGPT je obrovská neuronová síť běžící na superpočítačích v temných sklepeních společnosti OpenAI a celé jeho tajemství spočívá v tom, že se učí statistické závislosti mezi slovy. Zjednodušeně řečeno, když začneme větu dejme tomu "Mám tě...", nejpravděpodobnější další slovo bude asi "rád!", méně pravděpodobné pak třeba "sníst?" a nejméně pravděpodobné například "kečup". Protože je ChatGPT trénovaný na opravdu kolosálních datech jako celá Wikipedie, celý Reddit apod., je schopen naučit se miliardy a miliardy jemných vztahů mezi různými slovy. V těcho vztazích se pak schová obrovská spousta vědomostí z celého internetu i nějaké drobné základy logického uvažování nebo zobecňování.

Je důležité říct, že ChatGPT vůbec netuší, o čem vlastně mluví. Pouze velmi umně skládá slova, která k sobě "tak nějak patří", aniž by jim jakkoliv rozuměl. Na dotaz "Jak proběhlo rozdělení Československa?" si dokáže odvodit, že související pojmy jsou "rok 1992", "Mečiar", "Klaus", že k "rozdělení státu" často patří slova jako "referendum", "nová ústava" apod. Bude vám tak naprosto perfektní sebevědomou češtinou tvrdit, že k rozdělení Československa došlo v roce 1992 na základě oboustranného referenda a dokonce si i vymyslí výsledky, že v Česku pro rozdělení hlasovalo v 63% procent občanů a na Slovensku 90%.

Tato nová umělá inteligence tak může být skvělým zdrojem inspirace, pomocníkem pro generování textů, programování a vůbec jakoukoliv kreativitu. Nemá však úmysl, záměr, schopnost samostatně uvažovat nebo nedejbože snad vědomí či duši. A hlavně, dost často se strašlivě sebevědomě mýlí.

Zároveň ale všichni vidí, jak ohromně mocné může "doplňování následujícího slova" být, a vůbec nikdo netuší, kam až taková technologie může dospět a jestli náhodou nejsme na počátku totální revoluce, podobně jako byl třeba vynález elektřiny nebo internetu.

<< zpět na hlavní stránku