<< zpět na hlavní stránku

Číňani a Korejci

Už několikrát jsme se zmiňovali o tom, že Číňani využívaj otrocký práce Ujgurů, ale nejsou v tom sami. V lednu se totiž ukázalo, že kus Severokorejců, kteří odešli pracovat přes hranice do spřátelené Číny, zaplaceno nedostane, ale jejich mzda půjde zpět ke strýčkovi Kimovi. Protože trestem za otevřený disent, obzvláště v zahraničí, je povětšinou rychlá poprava, nebo pomalé umírání v pracovních táborech, tak si skoro nikdo nestěžuje. Zde však došlo k protestům v několika továrnách, a to natolik velkým (odhaduje se až 2500 dělníků), že se to dostalo i k prohnilému západnímu tisku.

Ucesy

Tady bychom se možná měli zastavit a říct si, že Severní Korea posílá pracovníky do zahraničí jako levnou pracovní sílu, aby přinesli domů nějaké ty valuty. No, a protože není moc zemí, kde by dělník nemohl načichnout prohnilým kapitalismem, tak jejich největším partnerem je Čína, kde se odhaduje, že je umístěno asi 100 000 severokorejských dělníků (čti moderních otroků). Bohužel to v Číně všechno ovládaj komouši, takže i když se osvědčíte a nosíte Kimovi tvrdé čínské jüany, tak vás z Číny stejně můžou kdykoliv deportovat zpět, třeba proto, že vaše sestra emigrovala do Londýna. Číňani totiž zastávají politiku, že v Severní Koreji se lidská práva neporušujou, takže když je Kim vyzve, aby mu někoho vydali, tak to udělají. Ostatně, člověk se pak v má Koreji tak dobře, že už o něm nikdo nikdy neuslyší.

Vyprávět by mohla unesená severokorejka Lim Ji Hyun, která přeběhla hranice do Jižní Koreje, kde se stala slavnou televizní hvězdou a říkala světu, jak se v tý Severní Koreji žije dovopravdy. Jenže v roce 2017 odjela do Číny navštívit rodiče a záhadně zmizela. No a za dva měsíce po zmizení se krátce objevila v severokorejský televizi, kde vyprávěla, jak je Západ a Jižní Korea prohnilá, a byla tak plná severokorejských lidských práv a budovatelského nadšení, že záhy nato zmizela z povrchu světa a už o ní nikdy nikdo neslyšel. Asi si od tý doby zkouší, kterej z 18 oficiálních stranou povolených účesů jí bude slušet nejvíc.

Ostatně, není sama, kdo utekl přes hranice a stal se slavným. V době největší slávy uteklo ze zhruba 24milionového národa (plus mínus nějakej ten hladomor) zhruba dva tisíce lidí, i když poslední dobou to dramaticky kleslo, jak Severní Korea přitvrdila ochranu hranic a pandemie zamávala s obyvatelstvem. Většina těch, co utečou, se pak snaží držet hlavu dole a nepoutat na sebe pozornost. Ovšem v Jižní Koreji se ta Severní pořád řeší. Pořádají se talk show, a pokud někdo uteče, tak se může stát na Jihu docela slavným. Někteří přeběhlíci končí poměrně logicky jako bojovníci za lidská práva, jiní se zúčasťnují čím dál tím více televizních show, až se z nich stanou youtubeři a influenceři a mají docela slušný život. Ale severokorejská vláda si na ně vede složky a sleduje je, stejně jako Lim Ji Hyun.

Takže, ať už jste Severokorejec v Severní Koreji, ve spřátelený komunistický Číně, nebo jste utekli do tý Jižní, nebo třeba až do Ameriky, a doufáte, že už máte klid, tak strašidlo komunismu nad váma bude viset až do konce života.

<< zpět na hlavní stránku