<< zpět na hlavní stránku

Tristan bez Isoldy a moře Edinburků

Že je na světě (zejména teda v USA) několik Prah, ví kdekdo. Víte ale, kolik je Edinburků? Jeden je ve Skotsku a je to tam hezký! :-) No a dál?

Tristanda Cunha

atlas.mapy.cz

Kromě výše zmíněnýho Edinburku ve Skotsku, kde sedí skotská vláda a občas se tam vochomejtne královna král, existuje jeden, kterej se píše stejně (Edinburgh, Indiana) a tři, co se píšou jenom Edinburg (v Texasu, Virginii a Missouri). Je to asi stejný, jako že existujou tři Prahy (jedna na Slovensku, dvě v USA), dvě Prague a jedna New Prague (všechno v USA).

Co ale nemá moc obdoby v Prahách, je obec jménem Edinburgh of the Seven Seas, neboli Edinburgh Sedmi Moří. (Ne, nebydlí tam Pirát sedmi moří, je to shoda jmen.)

Edinburgh Sedmi Moří se nachází na jednom z nejodlehlejších míst na světě vůbec, na ostrově Tristan da Cunha, kterej je součástí britskýho zámořskýho teritoria, který ještě obsahuje Svatou Helenu a Ascension (jako, samý lepší - chápete, proč Napoleona vykopli na Sv. Helenu, žejo, je to proto, že je tam celkem prd, a to je Sv. Helena ze jmenovanejch ostrovů ještě největší civilizace). Na Tristana je to odevšaď daleko, od Sv. Heleny skoro 2500 km, od Kapskýho města skoro 3000 km, o dalších "sousedních" sídlech ani nemluvě. Žije tam o něco míň než 250 lidí, o kterejch genetický výzkumy zjistily, že maj všichni stejnejch 15 předků, 8 evropskejch chlapů a 7 ženskejch posbíranejch různě po světě.

Kriminalita je podle statistik nula (nikdo nikdy nebyl zatčen, ostrov má jednoho policistu a my zas máme podezření, že když někdo něco udělá, tak mu někdo jinej rozbije hubu a do statistik se to nezanáší). Půda je vlastněná komunisticky komunálně a na pole dokonce jezdí mikrobus, aby tam mohli chodit i starý lidi. Ostrovní ekonomika sestává z lovu ryb, pěstování brambor, konzervování ryb a vydávání poštovních známek, který si kupujou sběratelé. Na ostrově se cizáci moc netrpí, když se tam chhcete podívat, potřebujete předem bumážku od místní vlády (kterou dostanete, až když ukážete, že máte lodní lístek zas pěkně pryč) a přistěhovalci se netrpí. Nikdo cizí se tam nesmí usadit ani koupit půdu. Kdo by tam ale taky chtěl, když cesta do/z Kapskýho města trvá 6 dní lodí a kromě jedný fabriky je tam akorát pár krav a bramborovejch řádků...

Na ostrově se dlouhodobě děje úplný hovno a my ho zmiňujeme jenom jako protiváhu všech těch překotnejch událostí dneška.

Jo, a pro nemravy, ostrov vypadá trochu jako zelený prso.

<< zpět na hlavní stránku