Návrat ztracených synů
před 9 hodinami
Pokud vám není méně než 20 let, tak jste o skupině BTS možná nikdy neslyšeli. Skoro určitě jste ale slyšeli o K-popu - neboli popu z Jižní Koreje. Pokud ne, nezoufejte, všecko vysvětlíme. Pokud ano, budete mít radost nebo "radost", že chlapci z BTS, kteří K-pop svým způsobem odstartovali, jsou zpět.
foto Stephen Lavoie
K-pop je fenomén. Spojuje hudbu, tanec a show a jeho popularita na Západě stojí primárně na atraktivitě korejský, potažmo asijský kultury, která je pro nás exotická. V Koreji (a i jinde v Asii) se chlapci nebojí používat make-up, nosit výstřední oblečení, zpívat mixem lokálního jazka a angličtiny a celkově dělat energický show, který si berou inspiraci z čehokoli, co jde zrovna kolem, ať je to hip-hop nebo lidová píseň.
U začátku obliby K-popu v západních zemích, kdysi dávno kolem roku 2012-13, stála kapela jménem BTS. Sedm hezkých, extravagantně oháknutých chlapců. Jejich úspěch byl a je fenomenální a slyšelo o nich i dost lidí, co v životě nezavadili o jejich hudbu, protože to prostě bylo něco novýho a fascinujícího. BTS nejsou jediný, samozřejmě: Jižní Korea je, jako každá jiná země, na prachy, takže místní produkční společnosti vyrábí jednu hvězdu za druhou stylem "všecko máme v nabídce", dívčí kapely, chlapecký kapely, různý podžánry, co si jen vzpomenete. Jejich efektivita je vysoká, jejich pověst ne úplně valná (říká se, že aby se člověk mohl stát idolem, musí se upsat pomalu snad ďáblu a nemá kromě tréninku a povinností vůbec žádnej život) a z K-popu je světovej fenomén, kde se točí miliardy.
No jo, jenže jak to teda bylo s těma BTS a návratem?
BTS prorazili jako relativně mladý kluci, a hádejte, co se v Jižní Koreji musí, protože má za zadkem svýho nepříjemnýho severního souseda (se kterým je furt ještě technicky vzato ve válce)? Ano, hádáte dobře, je to povinná vojenská služba.
Když v roce 2022 BTS přerušili činnost kapely, protože členové museli na vojnu, spousta fanoušků truchlila. V mezičase vyšly jednotlivejm zpěvákům sólový alba a tak podobně, což je super, ale neni to vono, že ne? To neni BTS, stejně jako Paul McCartney neni Beatles.
Ale vše se v dobré obrátilo a svět K-popu teď žije comebackem BTS: už se uskutečnil comeback koncert a taky první instance jejich novýho turné; mimochodem, ten první comeback koncert byl jako že neúspěch, protože lilo a bylo to celý online na Netflixu, tak přišlo "jenom" 100 tisíc fanoušků - a akcie produkční společnosti, která za BTS stojí, hnedka spadly. Veškerej neúspěch je ale zapomenut, protože turné už je v běhu a např. v Mexiku požádali o víc koncertů, aby se na všecky dostalo.
Online svět zas plní dlouhý debaty nad nejnovějším albem BTS, který někdo adoruje, že je to návrat ke kořenům protože je to hip-hop inspirovanej nějakou děsně známou lidovou písničkou, a někdo zase kritizuje, jak se kapela odklání od svejch kořenů, protože zpívá anglicky a snaží se zalíbit mezinárodnímu publiku a neni to prostě vono.
No prostě to vypadá, že svět je zase v pořádku, protože se dějou věci, se kterejma je pokaždý někdo nespokojenej.
