Novinky z Marshallovejch ostrovů
před 2 lety
Marshallovy ostrovy, to je "někde v Pacifiku". Erudovanější mezi námi jistě zaslechli místní názvy jako Bikini (atol, podle kterýho se jmenujou ty plavky, ale kde se taky odehrál test vodíkový bomby, ze kterýho se ostrov mimochodem do dneška nevzpamatoval - biodiverzita je furt na cca. 65% stavu "před"), Eniwetok (v moderní době Enewetak, atol, kde se taky odehrál test vodíkový bomby) nebo Kwajalein (tady se pro změnu testovala jenom "vobyčejná" atomovka). Ti z nás, co zas drží prst na tepu doby, jistě vědí, že Maršalani se vyznačujou hlavně bojem proti globálnímu oteplování změně klimatu, což u někoho, kdo žije na ostrově, jehož nejvyšší "hora" je 1 m.n.m., dává naprostej smysl.
Každopádně, když se řekne Pacifik, většina lidí si možná představí takovej ten generickej tichomořskej ráj, modrý moříčko, sem tam palma, sem tam obří krab (nikdo nám nerozmluví, že je to Vetřelec a tajně žere lidi). Míň lidí asi ví, že jako bejvalá kolonie USA můžou Maršalani bezvízově jít bydlet do Ameriky, což teda spousta z nich vydatně činí, zejména proto, že Marshallovy ostrovy jsou sice prima tropickej ráj, ale moc tam není pitná voda (a situace se jenom zhoršuje se stoupajícím mořem), jsou tam stále častější záplavy, vzdělání nestojí za moc a navíc není práce. Aspoň ne pro kohokoli, jehož ambice je větší než čekat, až mu spadne na hlavu kokos.
S klimatickou změnou souvisí nejnovější trend: lidi začali pojmenovávat svoje děti podle míst. Např. korálovejch útesů, vzdálenejch ostrovů a tak. Předpokládaj totiž, že až se ty děti jednou odstěhujou pryč (ať už za prací nebo proto, že se jim nebude chtít mít barák pod vodou), tak si aspoň ponesou kousek ostrovů pořád s sebou.