Střípky z Nigérie
před 2 lety
Zatímco Evropa řeší přetíženou loď s migranty, která se potopila kdesi u Řecka, tak Nigérie řeší přetíženou loď, která se potopila na řece Nigeru.
Photo TAGAZA DJIBO
Vono se tam toho vlastně řeší o dost víc. Protože po únorových volbách, kdy se stal prezidentem Bola Tinubu, se začaly dít věci. Teda, von zatím není úplně prezident, protože soud ještě nerozhodl o všech stížnostech ohledně voleb s volební účastí pod 30%.
Bola nejdřív pozastavil funkci šéfovi centrální banky, který se proslavil svými neobvyklými kroky, jako třeba že vypínal webové stránky, které informovaly o reálné hodnotě nigerijské měny (=naira) vzhledem k dolaru. Navíc byl bývalý guvernér hned den na to zatčen, a aby toho nebylo málo, tak centrální banka v tutéž dobu uvolnila omezení na volnou směnitelnost nairy. Ta, již dále nedotovaná státem, samozřejmě ztratila dosti na hodnotě. Ale když prezident prohlásil, že si myslí, že úkolem centrální banky není udržet u moci prezidenta, ale dělat transparentní měnovou politiku, tak to už trhy nevydržely a zareagovaly posílením měny. Což je věc téměř nevídaná v zemi, která se potýká s obrovskou inflací a ekonomickými problémy - třeba kvůli tomu, že byť je Nigérie jeden z největších producentů ropy, tak ropu draze dováží ze zahraničí a dotuje. Teda, teď přestala - viz minulé Jednou větou.
A protože se Bolo vopravdu neflákal, tak vyhodil šéfa protikorupční agentury, o kterým koluje veřejný tajemství, že si k obligátním úplatkům ještě přivydělával praním špinavých peněz. Aneb kozel zahradníkem.
Otázkou zůstává, jestli u toho zůstane, nebo jestli se situace pro těch 133 milionů lidí, který žijí pod hranicí chudoby, zlepší.